Genetický test "fousatosti"
Pod tímto pracovním názvem se skrývá genetický test na gen RSPO2, který u psů kontroluje výrazné znaky obočí a vousů. Test je vhodný nejen pro české fousky, ale také pro další plemena, která mají výrazné znaky vousů a obočí (např. hrubosrstí ohaři, hrubosrstí jezevčíci, australský teriér, bearded kolie, bišonci, a mnoho dalších).
Zde je vysvětlení ze stránek veterinární genetické laboratoře Genrex: "Za výrazné znaky obočí a vousů je zodpovědná inzerce v genu RSPO2. Tento gen je zodpovědný za signalizaci při buněčném růstu a u psů se podílí na růstu srsti. Tato mutace je dominantní a výrazné znaky obočí a vousů se projeví i v případě, že pes má pouze jednu kopii genu mutovanou a druhá kopie je bez mutace. Ve vrzích plemen s výraznými znaky obočí a vousů se tedy mohou vyskytovat i jedinci bez těchto znaků (v případě, že se spojí dva psi, kteří měli jednu kopii mutovanou a druhou ne). Pravděpodobnost výskytu štěňat bez výrazných znaků je v tomto případě 25%. Při spojení jedince s dvěma mutovanými kopiemi a jedince, který má jednu mutovanou a druhou bez mutace, vzniká potomstvo, které je navenek s výraznými znaky, avšak 50% vrhu budou přenašeči nemutovaných alel. Pokud se kříží psi bez výrazných znaků obočí a vousů, znamená to, že mají obě alely nemutované a všichni jejich potomci budou taktéž bez těchto znaků."
Řečeno trochu lidsky, přenašeče "bezfousatosti" neodhalíme jinak, než genetickým testem. Na první pohled nemusí být poznat, že jedinec je přenašeč. V případě, že se pak spojí dva přenašeči je problém na světě a je 25% pravděpodobnost, že se Vám narodí štěňata bez znaků. V takovém případě prohrávají všichni, jak klub, který přichází o potencionálně chovné jedince, chovatel, který se takových štěňat zbavuje mnohdy velmi těžce, noví majitelé štěněte, kteří se budou s tímto nedostatkem svého fouska potýkat celý život, minimálně po stránce výstav, a také štěně samotné, které může být z tohoto důvodu třeba i utraceno. Apeluji tímto na majitele chovných jedinců, nechte svému fouskovi udělat tento test. Cena genetického testu se pohybuje okolo 800 – 900 kč, což není tak moc, když uvážíte, že je to na celý život psa. Majitelé chovných psů už se možná setkali s tím, že např. holanďané chtějí výsledek tohoto testu znát, než přijedou na krytí. Je to nejlepší způsob jak eliminovat "bezfousaté" jedince z chovu. Je třeba si uvědomit, že recesivní alela způsobující "bezfousatost" se může v chovu vyskytovat i v případě, že zde nebyl v blízké minulosti použit NKO. Tyto recesivní alely mohou být dlouho skryté, popř. mohou vzniknout i samovolnou mutací dominantní alely ve výše zmíněném genu.
Existuje několik laboratoří, kde Vám test udělají. Ale nejde ani tak o to, kde si necháte test udělat, hlavní myšlenkou je pomoci našemu plemeni českého fouska od jednoho z problémů, který se v chovu vyskytuje. Nově je test na "fousatost" také součástí testu Embark, který byl proveden u jedinců, kteří se zúčatnili výzkumu lysivosti a který je i komerčně dostupný všem lidem (odkaz).
Dále je uvedeno grafické znázornění možných kombinací jedinců s různým genotypem RSPO2: