DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vítejte v sekci Výcvik psů

Tady bych chtěla prezentovat psy, se kterými jsem skládala zkoušky lovecké upotřebitelnosti i zkoušky vloh.

 

Netvrdím, že psy cvičím pouze pozitivní metodou, ale taky netvrdím, že to není možné. Necvičím ani tvrdým parforsem, myslím, že ta pravá cesta je někde uprostřed. Ke každému psu se snažím přistupovat individuálně, každý je originál a potřebuje trochu jiný přístup. Pro výcvik kvalitního a spolehlivého loveckého psa je třeba někdy trochu přitvrdit ale né tolik, aby se pes začal bát a dělal práci se strachem.

Myslím, že zatím mám slušné výsledky i se psy, kteří měli povahový problém (většinou bázlivost) a tito psi mě také nejvíc naučili.

Chita z Kobeřic

PZ - I. cena

Tohle byla moje první fenka vůbec, učila jsem se od ní a zkoušky složila v podstatě sama :) Kromě toho, že Chita získala titul Národní šampion krásy, složila jsem s ní i PZ v I. ceně, další zkoušky jsem s ní vinou nepřízně osudu už nestihla...

 

Elis z Včelínského lesa

PZ - I. cena

Tuto fenku jsem měla půjčenou od známého v době kdy jsem přišla o Chitu a Agiru a neměla jsem žádného jiného psa, řekl mi, že s ní můžu zkusit udělat PZ, aby byla lovecky upotřebitelná. Tak nenápadně začala moje kariéra cvičitele psů :D Nakonec se dílo podařilo a Elis složila PZ v I. ceně, celkově byla 4. ze 13 psů.


Arra z Neřádova stavení

PZ - I. cena

Tohle je Arra, dcera Chity...budu ji připravovat na PZ a taky se sní pojedu podívat na výstavu do Náměšti na Hanné...

Tak na výstavě v Náměšti jsme byli oceněni známkou VD. Myslím si, že Arra má na víc, tak snad se ještě na nějakou výstavu podíváme.

Co se týče zkoušek, dopadli jsme nad očekávání, celkově ze všech (15) ohařů jsme skončili 4., v I. ceně. Arra sice neměla úplně svůj den, ale myslím že s trochou praxe z ní bude skvělý lovecký pes

 

Arka z Tikovského kopce (MOK)

PZ - I. cena

Tento MOK mi dal docela zabrat protože jsem ji měla jen necelý měsíc a nechtěla odevzdávat aporty. Nakonec všechno dopadlo dobře a Arka složila PZ v I. ceně

 

 

Cyra z Nehybova dvora (NKO)

ZV - III. cena

PZ - I. cena

S touto fenou budu mít ještě hodně práce. Od malička vyrůstala "v kotci" takže nic nezná - lidi, auta, hluky,...ZV jsme tak tak udělali ve III. ceně a na KV jsme museli odstoupit kvůli tomu, že se "fena neprezentovala". Všechno jen kvůli nedostatečné socializaci štěněte! No, ještě uvidím jak si povede na PZ na které se chystáme v srpnu, nevim nevim jestli se stihne otrkat a zvládne to. Držím jí palce :)

- Nemožné se stalo skutečností! Povedlo se mi Cyru trochu socializovat a ona nakonec zvládla PZ které proběhly 21. 9. 2013 v Pržně v I. ceně! Cyře se dařilo dobře, lidí se sice pořád trochu bojí, ale když jde o práci tak dělá pěkně :)

 

 

Kisi z Plzínů (NDO)

ZV - I. cena

PZ - I. cena

Tato fenka je povahově velice hodná a kontaktní. To ale bylo paradoxně trochu na škodu. Ze začátku nechtěla chodit od nohy a hledat...nechápala, co má dělat. Stálo mě to denodenní měsíční chození do honitby a nakonec se Kisi krásně rozchodila a začala hledat. Vystavování bylo taky dost zakrnělé, museli jsme ho v ní probudit ale teď už je všechno v pořádku a fenka vystavuje jak pernatou tak srstnatou zvěř. Kisi z Plzínů tedy složila ZV v Kladerubech 10.5.2014 v I. ceně s počtem bodů 224. Celkově skončila z 16 ohařů na 4. místě  :)

PZ dopadly na výbornou. Ještě asi 14 dní před zkouškama bych tomu nevěřila-Kisina nechtěla plavat, natož tak brát aport z vody. Nicméně trpělivým zkoušením jsem dosáhla nemožného a nakonec jsme to s zvládli a Kisi složila zkoušky v I. ceně s počtem 289 bodů.

 

 

Cora z Turovských luk (NKO)

PZ - I. cena

Tato fena mě opět naučila něco nového. Byla nedůvěřivá vůči lidem, hlavně chlapům. Po racovní stránce byla úžasná, učila se rychle a bez námahy, ale horší to bylo s navykáním na lidi. Nicméně nemožné se stalo skutečností a po docela zvláštním tréninku v hospodách a na náměstích, se podařilo s Corou složit PZ v rámci Memoriálu Richarda Šrámka v I.ceně s počtem bodů 279. :))))

 

Gerd z Hostíkova (Ricky) (VOK)

PZ - I. cena

Tohle byl můj první pes (pumr), kterého jsem připravovala na zkoušky. Majitel si přál složit s Rickym PZ. Přihlásila jsem ho tedy a 4.10.2014 jsme jeli na PZ konané ve vedlejší vesnici, v Choryni. Měla jsem u Rickyho trochu strach z vystavení, ale nakonec to všechno dobře dopadlo a Ricky složil PZ v I. ceně s počtem 280 bodů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juta z Ka-Mir Bohemia (DO)

PZ - I. cena

Tato fena byla dost tvrdý oříšek. Přesto, že byla už tříletá, neměla zjevně za sebou žádný výcvik a byla to doslova neřízená střela. Nicméně podařilo se mi její nadšení trochu zkrotit a nakonec jsme spolu složily PZ v I. ceně s počtem 276 bodů.

Coudy z Křenovských luk (ČF)

VZ - II. cena

S tímto již šestiletým fouskem jsem dělala VZ, konkrétně Moravskoslezský pohár konaný toho roku 2016 ve Staříči. Výhoda staršího psa je, že už je klidnější a tzv. "vyblblý" oproti mladým psům. Nevýhoda je, že praxe kterou psík už dříve prošel se projeví ve formě různých zlozvyků. Nicméně Coudy byl na VZ šikovný, pouze limitní známka z barvy ho hodila do II. ceny. Tento výkon ale stačil k tomu, aby Coudy splnil podmínky chovnosti a nyní je tedy chovným jedincem :)

 

Aurelia the Warrior Royal Setter (Anglický setr)

PZ - I. cena (287 b.)

Auru jsem si vzala, protože jsem si chtěla zkusit práci se setrem. Setři obecně jsou velmi specifičtí, cvičí se obtížněji než jiná plemena ohařů. Šlo to pomalu a potkaly nás také nemalé zdravotní potíže, ale nakonec se nám povedlo složit PZ v I. ceně. Aura dokonce při výcviku začla postupně i ustalovat zvěř (!!!) což jsem naživo viděla u ohaře poprvé.

 

Glory od Tekly (NKO)

PZ - I. cena (297 b.)

LZ - I. cena (230 b.)

Tuto fenku jsem cvičila při chvilkách o víkendech, ale ona byla vyjímečně šikovná a po několika víkendech jsme byli schopní složit PZ v I. ceně a dokonce tyto PZ vyhrát! :)

Beren z Neřádova stavení (ČF) - CHOVNÝ PES PRO II. LINII

ZV - I. cena (228 b.)

PZ - I. cena (291 b.)

SVP - I. cena (100 b.)

LZ - I. cena (240 b.)

VZ - I. cena (489 b.)

NS MRK - II. cena (249 b.)

MRK - III. cena (466 b.)

MKP - I. cena (442 b.) - 4. místo

 

Náš odchovánek, kterého mám často "na očích" se stal obětí mého výcviku poměrně brzy a už ve svých 11 měsících jsme zvládli splnit PZ a navíc z 24 ohařů skončit na 2. místě. Mám s tímto psíkem velké plány a doufám, že ho v budoucnu dostanu do chovu :)

Tak zatím se nestačím divit. Beren je šikula, práce ho hodně baví a i když je vždycky co zlepšovat, není to vůbec špatný pes. Zvládli jsme spolu v minulém roce (2019) ZV, SVP a VZ. Splněním VZ a samozřejmě dalších podmínek chovu, se Beren stal od začátku roku 2020 chovným jedincem! Dalším, vedlejším účinkem VZ bylo, že jsme nabodovali na Nominační soutěž na MRK 2020. Letos (2020) jsme ještě dodělali LZ, které nám chyběly.

Kvůli koronaviru byla Nominace přesunuta až na srpen a Beren ji zvládl na jedničku, skončil celkově 6. z 36 startujících. Vládlo neskutečné horko, teploty se šplhaly ke 35°C ve stínu a psi měli velké problémy hlavně na poli. Ale Beren byl pašák a popasoval se s nástrahama počasí i terénu a nominoval se na MRK, který se koná za 3 týdny!

 

Memoriál Richarda Knolla 2020

O uplynulém víkendu (28.-30.8.2020) jsme se s Berenem zúčastnili MRK ve Stanovicích, zahájení proběhlo na Hospitalu Kuks. Taková pecka se nám oběma poštěstila poprvé a taky jsme byli (teda aspoň já) patřičně nervózní. Počasí po oba dny bylo pro psy výborné - pod mrakem, příjemná teplota, malinko deště. Všechno se pro nás "vylepšilo" už den před losováním, kdy si Beren znovu utrhl už jednou utržený dráp, takže na pátečním nástupu kulhal jak válečný veterán. Vylosovali jsme si číslo 1, takže jsme v sobotu začínali velkým polem. S Berenovým výkonem jsem mohla být nadmíru spokojená, vystavoval, klidoval, poslouchal. Zkoušela jsem mu poraněnou packu alespoň obvázat obvazem, aby zadržel nejhorší terénní nástrahy, ale ten mu nikdy dlouho nevydržel. Naštěstí, když se Beren dostane do pracovního módu, tak nevnímá bolest, a poraněný dráp ho moc nelimitoval. Terén byl pro individuální hledání dosti těžký - hustý, vysoký, mokrý porost řepy. Po hledání jsme z gumáků vylévali decilitry vody. Ke konci pole už byla únava znát a Beren malinko polevil v rychlosti, ale celkově chodil super. Na malém poli problém nebyl, ale práci na vodě budeme muset ještě zlepšit
Další den jsme nastoupili na práci v lese. Hned na první disciplíně, na ohrádce s liškou, mi Beren pěkně zahrál na nervy, když poprvé v životě předvedl tanec kolem lišky a chytl jedničku hned ze startu laugh Ale nezpanikařili jsme a pokračovali dále na barvu. Celá naše skupinka měla malinko smůlu, pravděpodobně nám přes pobarvené stopy přešla nějaká větší skupina zvěře, možná rudl prasat, protože všichni pejsci nám sešli se stopy víceméně ve stejné úrovni, takže i Beren si udělal krátkou exkurzi do křoví a musel být jednou opraven. Ale jinak jsme všechno zvládli víceméně bez problémů a došli les s trojkama a čtverkama. Ale ta největší pecka přišla nakonec, když jsem se dozvěděla, že postupujeme i na Memoriál Karla Podhajského!!!!!!!
 
Memoriál Karla Podhajského 2020
 
Po úspěšném splnění MRK 2020 jsme se s Berenem dostali na metu nejvyšší a sice na MKP! O takovém úspěchu se nám ani nesnilo! Na rozdíl od MRK, kde bylo počasí pro psy ideální, bylo tentokrát hodně větrno (čti foukalo jak prase, chvilkama jsme se neudrželi na nohách). V pátek jsme si vylosovali číslo 12, takže nás v sobotu ráno čekala práce v lese. Nervozita stoupala do nebeských výšin, neboť na MRK byla právě první disciplína v lese (ohrádka), tím příslovečným hřebíčkem do rakve a tehdy nás shodila do III. ceny. Nicméně Beren předvedl výkon, na jaký jsem u něho zvyklá, tzn. “šup tam šup sem“, za pár vteřin hotovo a bez chyby. Poté jsme se přesunuli na klidy na stanovišti, které byly na louce mezi lesy. Na nás vyšlo stanoviště až nahoře na kopci a musím teda říct, že si nedovedu představit, jak to muselo vypadat na tom poli. Nás opravdu místy ten vítr vyváděl z rovnováhy. Beren zvládl klidy jako vždy naprosto v klidu, i když ležet na takovém větru mu příjemné nebylo. Pak jsme se dostali na šoulačku a barvy, kde jsme šli na řadu jako druzí. Les byl listnatý, čistý, s nízkým porostem trávy, ideální na práci v lese. Šoulačka probíhala dobře přesně 50 kroků, pak se Beren z nějakého důvodu rozhodl, že na první povel k odložení nezareaguje jak má a zvedl se, takže jsem musela dát další povel. Pak už vše proběhlo dobře, ale jedna chybička nás stála snížení známky. Silný vítr, který vládl mimo les byl sice v lese tlumený nicméně stále citelný. To vyústilo v problémy na pobarvených stopách. Ale Beren byl šikovný, sice taky sem tam sešel trochu mimo stopu, ale nosově byl prokazatelně stále se stopou v kontaktu a držel se jí jako klíště. Přišli jsme na lože, Beren dobře zpracoval i lom na barvě a už jsme se blížili ke konci. A tady přichází zásek, pravděpodobně stopa srnčího, které tam opakovaně přecházelo, když barvu zakládali + možná i změna směru větru měla za následek, že Beren sešel až moc daleko a byli jsme jednou opraveni. Nevadí, nasadila jsem Berena na stopu a on už bezchybně dopracoval až ke kusu. Po barvách jsme pokračovali na vlečky, kde Beren předvedl bezchybnou práci a zajíčka i lišku našel a donesl bez problémů. Poté následovaly drobné disciplíny, kde taktéž nebyl problém a Beren dokončil první den MKP v první ceně!
 
Druhý den, jsem od 5 hodin nespala, neboť nás čekalo pole a nervozita dosahovala kosmických výšin. Přes noc přišla bouřka a pršelo až do cca 8 hodin do rána. Vítr se citelně utišil, ale stále byl dost silný. Začínali jsme velkým polem, tady se ukáže jestli ještě budeme mít šanci na nějaké dobré umístění a neuděláme ostudu. Začíná společný hon, kdy Beren vybíhá přesně tak jak jsem zvyklá, za vydatného nadšeného štěkání. No, za pár chvil se uklidní a hledá. Soused našel bažanta, takže dle pokynů rozhodčích psa stauhuju k sobě a čekáme, až soused bažanta vypracuje. Potom opět pokračujeme a Beren je opět velmi nadšen a opět řve jako kráva. No, za chvilku se opět uklidní a hledá a sám nachází bažanta. Tady si myslím, že se ukázala jeho nezkušenost oproti ostatním účastníkům. Myslím, že v tom silném větru špatně vyhodnotil vzdálenost ke zvěři a tuto po krátkém vystavení a postoupení vypichuje dřív, než jsem se střelcem přišla až k němu. Pes si lehl po vyvstanutí zvěře, střelec střílí…a slyším, že nestřílí…co se děje? Selhal náboj. Naštestí alespoň druhá rána vyjde, ale bažant už je daleko a letí pryč nezraněn. Pes pak po připísknutí vyběhl směrem, kam letěl bažant a za to (asi) jsme si vysloužili sníženou známku z klidů. Nevadí, Beren je ještě nadšenější než předtím a pokračujeme dále. Opět soused nachází zvěř, takže si Berena stahuju blíž a pak je opět nadšen, když pokračujeme. Výsledkem jeho nadšení, byla 2 ze společného honu, i když jinak jsem byla z jeho výkonem spokojená, hledal pěkně v systému, jak jsem chtěla a na píšťalku pěkně reagoval. Nevadí, pokračujeme na individuální hledání. Tam při vypuštění opět projevuje nadšení, ale jen chvilku a pak už hledá pěkně. Asi v půlce pole nachází slípku, kterou krásně vystavuje a čeká než dojdeme. Slípka ale nevyletěla do vzduchu nýbrž se jala ubíhat po stojácích proti větru. Díky této běhuchtivé slípce konečně mohl Beren předvést co umí. Krásně za ní postupoval a držel se v kontaktu nosem, mohli jsme ujít možná 100-120 m než Beren slípku opět vystavil a ta tentokrát vyletěla vzhůru. Baron opět zaléhá, střelec střílí a slípka padá. Já posílám Berena a ten mi ji bez problémů přináší. Tímto výkonem si Beren v očích rozhodčích dost polepšil a dostal čtverky ze všeho, kromě systému, kde nám rozhodčí vytkli, že Berenovi ukazuju do stran. Nevadí, detaily. Přežili jsme velké pole, a to jsme pořád byli v první ceně! Na malém poli vše proběhlo bez problémů a tak jsme jeli na poslední úsek, na vodu. Tam zase, abych se nenudila, Beren vymyslel, že si s kachnou nesedne předemě ale skoro až za mě. No pako. Tak jsme si vysloužili trojku, ale pak už pracoval pěkně i v rákosí a my jsme mohli slavit, protože jsme ukončili i druhý den MKP v I. ceně! Vím, že Beren není bez chyb, je to mladý, uřvaný janek, ale na to, že ještě nemá tři roky a tedy ani tolik zkušeností, poradil si s nástrahama MKP víc než dobře a umožnil mi zúčastnit se soutěže, na kterou se nezapomíná heart
 

Carus Drywalley (VMO)

PZ - I. cena (267 b.)

Car je již starší, pětiletý, pes, který dosud vyrůstal v rodině s dětma. Z důvodu nedostatku času se mu panička nemoha věnovat a tak ho prodala známemu, který s pejskem chtěl udělat PZ. Protože to je už pes starší, měl plno zlozvyků, které jsme se snažili zmírnit jak jen to v tom krátkém čase, co jsem měla na výcvik, šlo. Na druhou stranu tím, že vyrůstal v rodině s dětma, měl Car úplně zlatou povahu - nekutečný mazel a strašně hodný a tolerantní pes. Trápení nám přineslo hlavně jeho krátké vystavování a mačkání zvěře, které byly jeho nejvýznamější "zlozvyky". Naopak mě velmi příjemně překvapilo, jak byl Car běhavý v poli. Kdyby se s ním začalo dělat dřív, měl by určitě potenciál dostat se i na vyšší zkoušky. Nicméně my jsme byli rádi, že jsme stihli poslední PZ před zrušením všech akcí kvůli covidu, 10.10.2020 v Kateřinicích. Car je kupodivu zvládl v I. ceně což jsem opravdu nečekala, o to příjemnější to bylo překvapení :)

 

Z důvodu nedostatku času teď neberu na výcvik žádné psy, pouze konzultuju a pomáhám páníčkům, kteří si ale jinak musí poradit sami. Snad se to v budoucnu zlepší a já si budu moct zase vzít nějakého psa na výcvik...

-doufám, že v budoucnosti přibudou ještě další psi a kdyby chtěl někdo poradit ve výcviku, tak ráda pomůžu :)